Ste že slišali za apikotomijo ali pa ste jo morda že sami izkusili? Apikotomija pomeni kirurško operacijo zoba, pri čemer se odstrani vrh korenine zoba. Poseg pride v poštev šele, ko niti endodontsko zdravljenje ne pomaga izboljšati stanja vaših zob.
Endodontsko zdravljenje je do danes že močno napredovalo, zato se običajno z njim da pozdraviti večino problemov z zobmi, če pa je še vedno prisotno vnetje v čeljustni kosti, lahko zob ohranimo z endodontskim mikrokirurškim posegom, torej z apikotomijo. Vas zanima, kako poteka poseg? Najprej boste seveda dobili lokalno anestezijo, saj si verjetno želite nebolečega posega. Nato se tam, kjer je prizadeta zobna korenina, prereže ustno sluznico in dlesen, saj lahko specialist le na ta način pride do obolelega področja. V nadaljevanju bo specialist vršek poškodovane krone odstranil s svedrom; odstrani se približno 3 mm vrška korenine in se prostor zapolni z zobnim cementom. S polnitvijo kanala se postopek zaključi, rana pa se zapre s kirurškimi šivi. Celoten poseg traja od 20 pa do 40 minut, za konec se naredi še rentgenska slika zoba. Specialist vas mora čez en teden povabiti na kontrolo, kjer se tudi odstranijo šivi. Po posegu boste morda občutili bolečine, katerih intenzivnost je odvisna od posameznika, svetuje pa se, da se izogibate aspirinu, saj le-ta moti strjevanje krvi. Zapleti pri omenjenem posegu so zelo redki. V nekaterih primerih se lahko rana vname, kar podaljša celjenje rane, a na samo uspešnost posega ne vpliva. Nekateri imajo težave s krvavitvijo po posegu, a je le-ta zares redka, kirurg pa jo bo znal hitro zaustaviti. Možnih je še nekaj manjših zapletov, ki pa so res redki in se jih da vse rešiti.
Apikotomija zoba se izvede v skrajnih primerih, ko niti endodontsko zdravljenje ne pomaga. Poseg je praviloma neboleč, saj poteka v lokalni anesteziji, po posegu pa se lahko pojavijo blažje bolečine, odvisno od posameznika.